Baba ganoush je popularno bliskoistočno jelo koje se pravi od pečenog patlidžana, tahinija (susamove paste), maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i začina. Evo osnovnog recepta kako se priprema baba ganoush:
Sastojci:
2 srednja patlidžana
2-3 češnja bijelog luka (zdrobljeni)
1/4 šolje tahinija
Sok od jednog limuna
2-3 kašike maslinovog ulja
Sol i biber po ukusu
1/4 kašičice mljevene kumine (po želji)
Svježi peršun za garniranje (po želji)
Upute:
Pečenje patlidžana: Zagrijte pećnicu na 200°C. Probodite patlidžane viljuškom na nekoliko mjesta i stavite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Pecite patlidžane oko 40-50 minuta, okrećući ih na polovini vremena, dok ne postanu mekani i koža im ne pocrni.
Hlađenje i čišćenje: Nakon pečenja, ostavite patlidžane da se malo ohlade. Kad se dovoljno ohlade da ih možete rukovati, ogulite kožu i stavite meso patlidžana u cediljku da se ocijedi višak tečnosti.
Miješanje sastojaka: U blenderu ili procesoru hrane, pomiješajte ocijeđeno meso patlidžana, zdrobljeni češnjak, tahini, limunov sok, maslinovo ulje, sol, biber i kuminu (ako koristite). Blendajte dok smjesa ne postane glatka i kremasta.
Garniranje: Poslužite baba ganoush prelijan maslinovim uljem i posut svježim peršunom.
Uživanje: Baba ganoush se tradicionalno poslužuje uz pita hljeb, svježe povrće ili kao dio meze stola.
Za više detalja o receptima za baba ganoush, možete posjetiti The Mediterranean Dish ili Minimalist Baker.
Baba ganoush potječe iz Levanta, područja koje obuhvata današnje države poput Libanona, Sirije, Jordana i Izraela. Ime "baba ganoush" na arapskom jeziku znači "maziti oca" ili "razmaženi tata," što sugerira priču o mužu kojeg je žena razmazila ovim ukusnim jelom. Tradicionalno je jelo bliskoistočne kuhinje, a popularnost je steklo širom svijeta zbog svog bogatog okusa i kremaste teksture.
Kako se jede
Baba ganoush se obično poslužuje kao meze (predjelo) zajedno sa drugim jelima poput hummusa, falafela i tabbouleha. Često se jede s pita hljebom ili naanom, ali može se poslužiti i uz svježe povrće poput mrkve, krastavaca, paprike i celera. Također se može koristiti kao namaz za sendviče ili dodatak različitim jelima od mesa i ribe.
Okus i tekstura
Baba ganoush ima bogat, dimljen okus zahvaljujući pečenom patlidžanu. Tekstura je kremasta, ali s malim komadićima patlidžana koji dodaju određenu grubost. Dodavanje tahinija donosi orašasti okus, dok limunov sok i češnjak dodaju svježinu i pikantnost. Maslinovo ulje čini jelo još bogatijim i kremastijim.
Nutritivne vrijednosti: Baba ganoush je bogat vitaminima i mineralima. Patlidžan je izvor vlakana, vitamina B i antioksidanata. Tahini je bogat kalcijem, magnezijem i zdravim mastima.
Nizak broj kalorija: U poređenju s mnogim drugim umacima i namazima, baba ganoush ima relativno nizak broj kalorija, što ga čini zdravim izborom za one koji paze na unos kalorija.
Bezglutenski i veganski: Baba ganoush je prirodno bezglutenski i veganski, što ga čini pogodnim za osobe s određenim prehrambenim ograničenjima.
Antioksidansi: Patlidžan sadrži nasunin, snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica od oštećenja.
Srčano zdrav: Maslinovo ulje koje se koristi u baba ganoushu je bogato mononezasićenim mastima koje su poznate po svom pozitivnom učinku na zdravlje srca.
Priprema
Tradicionalna priprema baba ganousha uključuje pečenje patlidžana na otvorenoj vatri ili roštilju kako bi se dobio karakterističan dimljeni okus. Nakon pečenja, patlidžan se oguli, ocijedi i pomiješa sa ostalim sastojcima kao što su tahini, limunov sok, češnjak i maslinovo ulje. Miješanje može biti ručno za grublju teksturu ili u blenderu za glatku teksturu, ovisno o preferencijama.
Za dodatne informacije o historiji i različitim varijantama recepta, možete posjetiti stranice poput Serious Eats i The Mediterranean Dish.