Bokvica (Plantago spp.) je drevna biljka koja se koristi kao prirodni lijek u tradicionalnoj medicini širom svijeta. Njena bogata ljekovita svojstva čine je neprocjenjivom u rješavanju različitih zdravstvenih problema. Ovaj članak će istražiti raznovrsne načine upotrebe bokvice kao lijeka, uključujući recepte i savjete za najbolje rezultate.
Bokvica se često spominje u tradicionalnoj medicini kao sredstvo za liječenje raznih bolesti i tegoba. Bokvica ima brojna ljekovita svojstva, kao što su: protivupalno, antibakterijsko, antiseptičko, adstringentno, ekspektoransno, diuretičko i regenerativno.
Bokvica je posebno odličan prirodni lijek za vidanje rana jer potiče regeneraciju tkiva pa samim tim i zacjeljivanje. Primjeri bolesti i tegoba gdje može pomoći bokvica:
- Hemoroidi
- Kožna oboljenja
- Zaustavljanje krvarenja
- Suzbijanje vaginalnih infekcija
- Kašalj i bronhitis
Bokvica je poznata po svojim protivupalnim i antiseptičkim svojstvima, što je čini idealnom za olakšavanje simptoma respiratornih problema kao što su kašalj, upala grla i bronhitis.
Listovi bokvice se koriste za tretiranje opekotina, uboda insekata, osipa i sitnih rana zbog svojih antibakterijskih i umirujućih svojstava.
Čaj od bokvice može pomoći u smirivanju stomaka, ublažavanju nadutosti i gasova, kao i kod blagih digestivnih smetnji.
Sastojci: 1-2 kašičice sušenih listova bokvice, 1 šolja ključale vode
Uputstvo: Prelijte ključalom vodom preko sušenih listova bokvice, ostavite da odstoji 10-15 minuta, procedite i zasladite po želji.
Sastojci: Sveži listovi bokvice
Uputstvo: Izgnječite svježe listove bokvice kako biste oslobodili sok, nanesite direktno na kožu kao oblog za opekotine, ubode insekata ili iritacije.
3. Tinktura od Bokvice:
Sastojci: Sveži listovi bokvice, alkohol (npr. votka)
Uputstvo: Napunite staklenu posudu svježim listovima bokvice, prelijte alkoholom tako da prekrije biljku, zatvorite i ostavite da odstoji 2-4 nedjelje, procedite i čuvajte u tamnoj staklenoj boci. Koristite nekoliko kapi u vodi prije obroka.
Sjeme bokvice koristi se i za uništavanje parazita, ameba i glista. Preporučuje se kao laksativ, naročito za djecu, i kod upalnih stanja sluznice. Dnevno konzumiranje osam grama sjemena sprječava stvaranje žučnog kamenaca.
Protiv uboda pčele, ose ili komaraca, na ranu stavite oblog od svježeg soka bokvice.
Ako bokvicu želite da stavite na ranu ili opekotinu, svježi listovi treba da se isjeckaju i popare, a zatim nanesu na ranu.
Bokvica biljka se primjenjuje i kao sredstvo za odvikavane od pušenja. Pije se čaj od bokvice tokom dana i to dok je još topal.
Ljudi širom svijeta dijele svoja iskustva i savjete o korišćenju bokvice kao prirodnog lijeka. Mnogi ističu njen blagotvoran uticaj na zdravlje disajnih puteva, kože i digestivnog sistema. Recenzije često naglašavaju efikasnost bokvice u olakšavanju simptoma kao i brzinu i jednostavnost pripreme njenih ljekovitih obloga i čajeva.
Bokvica je višenamjenska biljka sa izuzetnim ljekovitim svojstvima. Od respiratornih problema do kožnih iritacija i digestivnih smetnji, ova biljka nudi prirodno rješenje za mnoge zdravstvene tegobe. Iskoristite moć bokvice i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan i efikasan način.
Može vas zanimati >> KUNICA I BOKVICA U MEDU