Čuvarkuća (lat. Melissa officinalis) je biljka koja se koristi u tradicionalnoj medicini još od antičkih vremena. To je biljka koja se koristi za liječenje različitih poremećaja, kao što su anksioznost, nesanica, glavobolja i probavni problemi. Med je prirodni proizvod koji se dobija od nektara cvjetova. To je prirodni sladilo koje se koristi u hrani i piću, kao i u liječenju različitih bolesti.
Kombinacija čuvarkuće i meda se smatra jednim od najboljih načina za ublažavanje stresa i anksioznosti. Čuvarkuća sadrži eterična ulja koja imaju sedativni učinak, što pomaže u smirenju nervnog sistema. Med sadrži vitamine i minerale koji su važni za zdravlje nervnog sistema.
Čuvarkuća se smatra jednim od najboljih biljnih sedativa, a med ima sposobnost da pomaže u regulaciji spavanja.
Ova kombinacija također se koristi za liječenje glavobolje i migrene. Čuvarkuća ima analgetski učinak, a med pomaže u ublažavanju napetosti.
Kombinacija čuvarkuće i meda takođe se koristi za liječenje probavnih problema, kao što su konstipacija i dijareja. Čuvarkuća ima sposobnost da poboljša rad crijeva, dok med ima antibakterijska i antiupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju upalnih procesa u probavnom traktu.
Ova smjesa uspješno liječi miome i ciste na maternici te probleme sa štitnom žlijezdom. Djeluje detoksikacijski te se preporučuje nakon neumjerenosti u jelu i piću. Pomiješana s vrućom vodom, smjesa čuvarkuće i meda snižava temperaturu. Sameljite 750 g listova čuvarkuće i pomiješajte ih s kilogramom meda. Uzimajte jednu kaščicu ujutro natašte.
Također u se u narodu koristi:
- čuvarkuća i med za hemoroide,
- čuvarkuća i med za štitnu,
- čuvarkuća i med za imunitet,
- čuvarkuća i med za polipe,
- čuvarkuća i med za želudac,
- čuvarkuća i med za miome na maternici,
- čuvarkuća i med za menstrualne bolove,
- čuvarkuća i med za ciste na dojkama,
- čuvarkuća i med za detoksikaciju organizma
MJEŠAVINU ČUVARKUĆE I MEDA MOŽETE NARUČITI NA KUĆNU ADRESU KLIKOM >>> OVDJE ILI NARUČITI PUTEM TELFONA / VIBER 061 395 029
Smjesa od čuvarkuće i meda koja se koristi protiv cista i mioma
Sastojci:
300 grama svježih sočnih listova čuvarkuće
500 grama prirodnog meda
Priprema:
Listove čuvarkuće dobro usitniti u blenderu ili multipraktiku. Pomiješati sa medom. Smjesu sipajte u staklenu teglu, poklopite i omotajte ju folijom. Čuvajte u frižideru. Uzimajte po jednu žličicu smjese ujutro na prazan želudac, pola sata prije jela. U to vrijeme nemojte piti tekućinu.
Nakon mešanja smesu sipati u staklene tegle, zatvoriti poklopcima, obmotati ih folijom ili tamnim papirom radi zaštite od svjetlosti i ostaviti da odstoje u frižideru 7 dana. Za to vrijeme poželjno je 2-3 puta smesu promješati, jer će se na vrhu blago zgusnuti a u donjim slojevima biti rjeđe gustine.
Za ovu količinu sastojaka potrebna je jedna tegla od 700 grama i možda jos jedna mala, koja neće biti puna. I ova količina ce biti dovoljna za 20-tak dana konzumacije
Doziranje:
Čuvarkuća i med kao pomoć kod spomenuti oboljenja uzimaju se 3 puta dnevno po jedna kašika i to ovako:
Jedna kašika ujutru na prazan stomak i nakon toga pola sata ne treba ništa jesti niti piti. Jedna kašika između ručka i večere (najmanje 2 sata posijle ručka i najmanje pola sata prije večere)
Jedna kašika prije odlaska na spavanje
Za manje ciste može biti dovoljna i samo jedna ovakva kura od 20 dana, dok će za veće miome liječenje trajati duže. U slučaju srednjih i većih mioma čuvarkuću i med uzimati 3 mjeseca, i nakon toga obaviti kontrolu. Ukoliko se primjeti da se miom smanjio, napraviti pauzu od 2 nedelje, pa nastaviti sa konzumacijom još 3 mjeseca.
Da bi se postigao jos bolji efekat lečenja korisno je za to vreme uporedo svakodnevno piti i po jednu šolju čaja od koprive. Tako će se obezbjediti bolje čisćenje krvi.
Ovo je zaista jedan od najdelotvornijih prirodnih lijekova za miome i ciste, pomaže da se oni smanje ili potpuno nestanu, i spada u prilično bezbjednu terapiju. Nuspojave su veoma rijetke, a ukoliko se pojave obično su blagog intenziteta. Najčešće mogu biti izazvane laksativnim ili diuretičkim djelovanjem (proljev ili pojačano mokrenje). Jos rjeđe se mogu javiti mučnina i povraćanje. Ipak, ne preporučuje se osobama alergičnim na med i dijabetičarima.
Čuvarkuća i med – ostala primjena: Čuvarkuća i med su inače snažno prirodno sredstvo za detoksikaciju i čiscenje organizma od nagomilanih štetnih materija, tako da se mogu koristiti i u tu svrhu. Tada će biti dovoljne po dve kašike dnevno, jedna ujutru i jedna uveče. Ova receptura je takođe odlična za ubrzavanje metabolizma i podsticanje varenja, jačanje imuniteta, otklanjanje zatvora, ublažavanje tegoba izazvanih usljed poremaćaja rada štitne žlilezde.
Pored svoje ljekovitosti, čuvarkuća i med se mogu pohvaliti i odličnim ukusom.
Listovi čuvarkuće su najlekovitiji preko ljeta kada su puni sokova, pa ih je najbolje tada i brati. Dobra je stvar što se njihov hemijski sastav ne menja ni nakon zamrzavanja, tako da se mogu čuvati u zamrzivaču i koristiti preko zime.
Svoja izuzetna llekovita svojstva čuvarkuća poseduje na prvom mestu zahvaljujući mravljoj i jabučnoj kiselini, ali i mnogim drugim supstancama. široku primjenu kao lijek za miome i ciste našla je između ostalog i zbog svoje sposobnosti da steže kožu i sluzokožu
2 šolje kipuće vode
2 kašičice sušenog lišća čuvarkuće ili 2 šolje svježeg lišća
2 kašike meda
U lonac stavite 2 šolje kipuće vode i 2 kašičice sušenog lišća čuvarkuće ili 2 šolje svježeg lišća.
Prekrijte lonac poklopcem i ostavite da odstoji 10 minuta.
Procijedite čaj kroz sito i dodajte 2 kašike meda.
Promiješajte dok se med potpuno ne otopi.
Pijte čaj toplo, 2-3 puta dnevno.
Upotreba svježeg lišća čuvarkuće će dati jači miris i okus čaju. Možete ga kombinovati sa drugim biljem kao što su valerijana ili matičnjak za dodatni učinak. U slučaju da imate alergiju na med ili ne želite da ga koristite, možete ga zamijeniti sa drugim prirodnim sladilima kao što su javorov sirup ili agave sirup.
Čuvarkuću je lako uzgojiti iz njenih izdanaka. To je vrlo otporna biljka, koja se može uzgajati u teglama ili na otvorenom.
Dostupna je u različitim bojama, a naraste do dvadesetak centimetara. I gdje god da je posadite, nećete pogriješiti. Imaćete lijep ukras, a uz to i lijek nadohvat ruke. Zanimljivo je da čuvarkuća djeluje i nakon zamrzavanja. To je logična posljedica njene visoke tolerancije na hladnoću i sposobnosti preživljavanja u zimskim uslovima. Bere se od marta do oktobra, a ako je u tegli, onda i tokom čitave godine.
Trudnice i dojilje treba da izbjegavaju čuvarkuću.
Čuvarkuća za probleme s kožom
Izgnječeni listovi čuvarkuće i svježe iscijeđeni sok od čuvarkuće se može primjenjivati i direktno na kožu za: čir na ustima, opekline, čir na koži, bradavice, svrbež, pečenje kože, ubod insekata
Istraživanja su pokazala da čuvarkuća ima antioksidativne i anti-upalne učinke, što može pomoći u smanjenju simptoma povezanih sa autoimunim bolestima štitnjače kao što je Hashimoto tireoiditis. Med, sa druge strane, ima antibakterijska i antiupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upalnih procesa u štitnjači.
Ipak, važno je napomenuti da se ovaj recept ne smatra zamjenom za liječenje koje preporučuje vaš lekar. Ako imate problema sa štitnjačom, preporučljivo je da se posavjetujete sa lekarom prije nego što počnete koristiti čuvarkuću i med ili bilo koji drugi biljni proizvod.
LJEKOVITI SOK ČUVARKUĆE
Čuvarkuća sadrži tanin, biljnu sluz, masno ulje, smolu, kalcijev malat, mravlju i jabučnu kiselinu. Moderna istraživanja potvrdila su da posjeduje vrlo vrijedne kiseline, flavonoide i ugljikohidrate. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Mesnati listići puni su soka kojim se od davnina liječi uhobolja, tako da se iz lista iscijede dvijetri kapi soka u bolno uho. Nekoliko minuta treba odležati i ostaviti tekućinu u uhu, a potom se okrenuti i pustiti da tekućina iscuri van iz uha.
Zbog protivupalnih i antiseptičkih svojstava, čuvarkuća je odličan prirodni lijek za kožne bolesti i rane te prva pomoć kod uboda insekata i opekotina. U narodnoj medicini koristi se i za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pjega, a može se nanositi i na mjesta koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Koža se premaže sokom čuvarkuće ili se stavi obloga od prerezanog lišća.
Svježe iscijeđen sok čuvarkuće može se i piti (ili se može pojesti nekoliko listova) te dođe kao prirodni lijek za bronhitis, gnojne upale grla i zubnog mesa, pročišćenje crijeva, a uzima se i kao umirujuće sredstvo kod nervnih rastrojenosti. Neka istraživanja pokazala su da čuvarkuća smanjuje rizik od raka te pomaže u liječenju kancerogenih bolesti.
Kombinacija čuvarkuće i meda se smatra korisnom za ublažavanje stresa i anksioznosti, liječenje nesanice, glavobolje i migrene, te probavnih problema. Mnogo ljudi koji su koristili ovu kombinaciju izvještavaju o pozitivnim rezultatima.
Međutim, to ne znači da će svako imati iste rezultate. Kao i kod svakog biljnog lijeka ili prirodnog proizvoda, reakcije i efekti se mogu razlikovati od osobe do osobe. Takođe, kombinacija čuvarkuće i meda se ne smatra prihvatljivom za sve, pa se preporučuje konsultacija sa ljekarom prije nego što se počne sa korišćenjem, posebno ako se koristi u cilju liječenja određenih bolesti ili stanja.
U svakom slučaju, važno je koristiti kvalitetne i čiste proizvode, kao što su organski proizvedena čuvarkuća i med, i pratiti uputstva za upotrebu.