Ljeto je vrijeme obilja koje priroda nudi kroz raznovrsno voće i povrće, dozrelo uz pomoć sunca. Od jagoda i trešanja, preko marelica, breskvi, bobičastog voća, smokava, dinja i lubenica do grožđa. Vrijeme sazrijevanja grožđa, u kojem se priroda potpuno satkala, jeste od avgusta do oktobra, pa se odlično uklapa u kasnoljetnu i jesensku pripremu imunog sistema za hladnije dane, kad je organizam više podložan padu imuniteta i različitim infekcijama.
Vinova loza je jedna od najstarijih kultiviranih biljaka u svijetu. Kultura vinove loze potječe od prije 9000 godina iz područja Male Azije, Zakavkazja, Mezopotamije. Pouzdani podaci o kulturi vinove loze u Egiptu stari su 6000 godina. Danas u svijetu postoji oko 8000 vrsta grožđa.
Bobica grožđa je hrskave teksture i slatkog ili oporog okusa. Grozdovi sa svojim sočnim, slatkim ili kiselkastim različito obojenim bobama dozrijevaju tijekom ljeta i nude obilje hranjivih tvari, vitamina i minerala potrebnih našem organizmu.
Grožđe je odličan izvor vitamina C i vitamina skupine B (osim B12), koji su važni za izmjenu ugljikohidrata i povoljnu utječu na živčani sustav. Od minerala, grožđe sadrži kalij, fosfor, kalcij, magnezij, mangan, natrij, bakar, cink i željezo. Sok od grožđa je bogat vitaminima A, B i C.
Ako želite u potpunosti osjetiti njegov pravi okus i miris izvadite ga iz hladnika 30-ak minuta prije posluživanja. Ne može se zamrzavati. Crno grožđe sadržava veću količinu željeza nego bijelo. Crno grožđe je kiselije, s manje šećera, a bijelo sadržava više šećera i manje je kiselije
Grožđice, ili sušeno grožđe, neizostavna je namirnica u pripremi velikog broja kolača i drugih slastica, a mogu se jesti i same.
Jeste li znali da su grožđice neizostavna namirnica svakog planinara? Prilikom fizičkih napora brzo daju dodatnu energiju.
U svom sastavu crno grožđe puno je kalijuma, vitamina C, B1 i B6 te mangana. Osobe koje imaju problema s holesterolom i srčani bolesnici trebalo bi u većim količinama da jedu grožđe, pogotovo na visokim temperaturama.
Da je grožđe zdravo, potvrdile su i mnoge naučne studije koje su dokazale da pozitivno utiče na mentalno-fizičke funkcije mozga te smanjuje rizik od moždanog udara, a pritom i pomaže kod očuvanja srčanog mišića. Visoka koncentracija rezervatola pokazala se ključnom u ulozi sprečavanja malignih bolesti, ali i da može pomoći pri uništavanju već postojećih kancerogenih stanica.
S bakterijama u raznim oblicima se nažalost svakodnevno susrećemo, kao i sve većim problemom alergija, a i pri tome nam može pomoći redovno unošenje grožđa u organizam jer njegovi jaki antioksidansi imaju svojstva koja jačaju organizam u borbi protiv bakterija i alergija. Ukoliko imate problema s nesanicom, stručnjaci savjetuju da prije odlaska na spavanje pojedete nekoliko bobica grožđa jer ono u sebi ima svojstva koja povećavaju nivo hormona melatonina koji je neophodan za dobar san.
Od grožđa možete dobiti pravu hranjivu tečnu poslasticu, ukusan sladoled, razne smutije, ali i crno vino.
Berba
Grožđe se bere od avgusta do novembra, zavisno od vremena dozrijevanja sorti. U vrijeme berbe treba da pazite da peteljka bude zelena, sve bobice jednake boje, zdrave i ne previše zbijene. Što je peteljka zelenija, grožđe će duže trajati.
Ćupter je okruglasti slatkiš, zlatno smeđe boje, sa mirisom vina, spravljen od osnovnih sastojaka brašna i vinskog mošta, bez umjetnih boja, aditiva ili konzervansa, sa isključivo prirodnim sastojcima koji se konzumira narezan na duge trakice i služi uz bademe, orahe ili suhe smokve.
Bijelo grožđe je u mnogo čemu slično crnom. Ima približno istu energetsku vrijednost, što nači oko 20 odsto šećera, ali je u odnosu na crno grožđe siromašno fenolima. Također, nije pretjerano bogato ni kalijumom i kalcijumom.
Suho grožđe je zbog svoje slatkoće i ljepljivosti dugo izbjegavano, jer se smatralo da dovodi do propadanja zuba. Novija istraživanja su dokazala suprotno. Supstance iz suvog grožđa suzbijaju rast bakterija odgovornih za nastanak karijesa i bolesti desni, jer obiluju fruktozom i glukozom a ne saharozom, glavnim krivcem za oboljenja usne duplje.
Vinsko sirće trebalo bi da se nađe u svakom domaćinstvu, jer je istovremeno i hranljivo i ljekovito. Vinsko sirće hladi i steže, smiruje dijareju i krvarenje. Od vinskog sirćeta spremaju se obloge za razne bolesti, a povremeno pranje cijelog tijela mješavinom sirćeta i vode čisti kožu i otvara pore, pospešuje cirkulaciju krvi, čime organizam postaje otporniji na razne bolesti i spoljašnje štetne uticaje.
Osim što osvježava, grožđe predstavlja lijek za čišćenje krvi, regulisanje varenja, uklanjanje masnih naslaga, liječenje upalnih procesa, kao i za uklanjanje reumatskih tegoba i kožnih alergija. Grožđe djeluje kao prirodni tonik organizma, usporava starenje, odnosno sprečava demenciju i degenerativne očne bolesti. Ne sadrži holesterol, ali utiče na stvaranje dobrog holesterola HDL. Zbog toga se grožđe posebno preporučuje djeci, starijim osobama, rekonvalescentima, praktično svima, osim dijabetičarima, koji ovu voćku moraju pažljivo da koriste.
Ukoliko želite istinski ukusno grožđe, treba kupovati samo zrele grozdove, jer jednom ubrani grozdovi više ne sazrijevaju. Poželjno je da zrnevlje grozda bude zelenkastožute boje. Grožđe se pere neposredno prije jela, a da bi se očuvalo svježe drži se u plastičnoj kutiji u frižideru.
Grožđe sadrži jabučnu i vinsku kiselinu, pektine, odnosno materije koje usporavaju resorpciju masti, tanine, među kojima posebno antocijan, važan za obnavljanje krvi. Od vitamina sadrži vitamin A i C, i vitamine B grupe, a od minerala kalcijum, kalijum, gvožđe, magnezijum. S obzirom na to da svježi sok sadrži takođe sve ove sastojke, predstavlja izuzetan čistač jetre, a takođe pomaže pri izbacivanju urinske kiseline iz tijela.
Dijeta
Ukoliko zdravlje dozvoljava, dvadesetak dana treba držati dijetu sa grožđem, koja se smatra jednom od najboljih.
Preporučeno je da se jede 1 do najviše 2 kilograma grožđa, bolje crnog jer je zdravije i čisti organizam od raznih toksina. Ne samo što će se skinuti višak kilograma nego će se regulisati varenje i apetit, a koža će zablistati svježinom. Naravno, potrebno je i da dodatna hrana bude nemasna i lagana.
S druge strane, vino kao najznačajniji proizvod od grožđa, predstavlja dobar antioksidans koji štiti krvne sudove i srce. Istovremeno, povećava nivo estrogena, djeluje baktericidno i usporava djelovanje virusa. Ovo se posebno odnosi na crno vino, ali ga treba piti u umjerenoj količini, odnosno sto mililitara dnevno.
Ekstrakt
Kožica i sjeme crnog grožđa, koji se odbacuju dok se pravi vino, predstavljaju riznicu ljekovitih sastojaka. Od ovih “otpadaka” istraživači na madridskom Univerzitetu napravili su ekstrakt GADF, koji je izuzetno bogat vlaknima i antioksidansima. Ukoliko se doda svakodnevnoj ishrani, ovaj grožđani ekstrakt može da prepolovi rizik od srčanih napada, jer smanjuje krvni pritisak povoljno i loš holesterol.
Grožđe, osim što osvježava, uzima se kao lijek za čišćenje krvi, regulisanje varenja, uklanjanje masnih naslaga iz tijela, za liječenje upalnih procesa organa za varenje, kao i za uklanjanje reumatičnih poteškoća i kožnih alergija.
Svježi sok od grožđa bogat je vitaminima A, B i C i raznim mineralima. Grožđe djeluje kao prirodni tonik organizma, a osim toga je i izrazito hranljiva namirnica. Sadrži oko 20 posto šećera, pa je i energetski vrijedna namirnica. Ovo voće je takođe veoma važan izvor bioflavonida, koji štite organizam od slobodnih radikala. Zbog različitih antioksidansa, grožđe ima i snažan efekat protiv bakterija, virusa, upala i alergija.
Preporučuje se protiv loše cirkulacije, a važno je i u usporavanju starenja, odnosno sprječavanju demencije i degenerativnih očnih bolesti. Kupujte samo zrele grozdove jer jednom ubrani više ne sazrijevaju. Grozd sa bobicama mora da bude zelenkastožute boje.
Grožđe operite neposredno prije jela, a kako biste ga očuvali svježim, držite ga u plastičnoj kutiji u frižideru. Bijelo grožđe ima vrlo sličnu energetsku vrijednost crnom, nešto manje kalijuma i kalcijuma, ali siromašno je fenolima u odnosu na crno grožđe.
Kada ne treba jesti grožđe
- Grožđe i sok od grožđa se ne preporučuju za čir želuca, dijabetes, kolitis, proljev i dizenteriju
- Izbjegavajte miješanje grožđa s mlijekom, krastavcima, dinjom, ribom, pivom, kiselom vodom i masnim jelima
- Ako imate pokvaren zub, grožđe ili sok od grožđa će intenzivirati kvarenje zuba
Zanimljivi recepti sa grožđem!?
Schiacciata od grožđa
Sastojci: 3i 1⁄2 šoljice brašna, 2 i 1⁄4 čajne kašike kvasca, 1⁄2 kašike soli, 1 Kašika meda, 2i1⁄2 kašike maslinova ulja, 1 Kašika crnog vina, 1 veliko jaje, 1 Šoljica vode, 1 čajna Kašika narančine korice, 3 šoljice crvenog grožđa
Priprema: sve sastojke osim grožđa prebaciti u zdjelu te mikserom izraditi tijesto na srednjoj brzini 6 do 8 minuta. Tijesto ostavite u zdjeli da se diže pokriveno prozirnom folijom. Formirano tijesto podijeliti na dva jednaka dijela te ih izraditi u jednake pravokutnike. Nauljiti pleh za pečenje te prenijeti jedan pravokutnik tijesta na isti. Po tijestu raspodijeliti 2 šoljice grožđa. Ostatkom tijesta prekriti grožđe te dobro zatvoriti rubove. Ostatak grožđa raspodijeliti po tijestu. Ostaviti tijesto da odstoji 20ak minuta. Peći u zagrijanoj pećnici na 200°C oko 45 minuta. Poslužiti s ovčjim sirom.
Salata od divlje riže i pečenog grožđa
Sastojci: 1 Šoljica divlje riže, 2 šoljice grožđa, 1 Kašika aceta balsamica, 2 kašike maslaca, 1 manji ljubičasti luk, 1 Šoljica tostiranih pekan oraha, 1 Kašika javorovog sirupa, 2 čajne kašike kadulje, 1 Kašika limunova soka, sol i papar
Priprema: skuhajte rižu. U međuvremenu tostirajte grožđe u pećnici oko 15 minuta. U posudi na srednje jakoj vatri rastopite maslac dok se maslac ne otopi, a potom umiješajte orahe i javorov sirup. Kuhajte dok se sirup ne upije oko 2 minute. Uklonite s vatre te umiješajte 1 čajnu kašiku kadulje. Potom umiješajte i ostale sastojke te dobro izmiješajte dok se svi sastojci ne sjedine. Začinite soljuni paprom te preostalom kaduljom.
Nordijska salata
Sastojci: endivija, 1 Šoljica polovica bijelog grožđa, 3/4 šoljice tostiranih oraha, 3 kašike limunovog soka, 1i 1/2 Kašika senfa, 1 Kašika meda, 2 kašike ulja, sol i papar
Priprema: glavicu endivije natrgati na manje komade te pomiješati zajedno s orasima i grožđem. U manjoj posudi pripremiti preljev za salatu. Pomiješati limunov sok, senf, med, ulje sol i biber. Prelijte preko salate i poslužite.
Ražnjići od piletine i grožđa
Sastojci: 1 pileća prsa, Šoljica crvenog grožđa, polovice ljutike, mediteranski začini mqslinovo ulje, češnjak, sol i papar.
Priprema: pileća prsa narezati na kockice te očistiti i prepoloviti ljutiku. Na drvene štapiće nizati piletinu, grožđe i ljutiku dok ne potrošite sastojke. Potom pripremiti umak. U manjoj zdjeli pomiješajte maslinovo ulje, protisnuti češnjak i mediteranske začine. Umakom premažite ražnjiće te ih pecite na grill tavi dok meso ne poprimi zlatnu boju.
Agrodolce od grožđa i smokava
Sastojci: 3/4 šolje balsamic octa, ½ čajne kašike pahuljica crvene paprike, 1 čajna kašika meda, 2 šoljica crvenog grožđa, 250g smokava, 3 grančice ružmarina, ¼ šoljica maslaca
Priprema: zagrijte tavu na srednje jakoj vatri. Dodajte ocat, pahuljice crvene paprike te med i sol. Kada zakuha,umiješajte smokve i grožđe te ružmarin. Kuhajte uz stalno miješanje dok se umak ne zgusne, a voće omekša oko 8 minuta. Uklonite s vatre te umiješajte maslac.
Farmer.ba