Ljudima je slabo poznato koliko je ovo voće zapravo ljekovito, a popis medicinskih primjena ispunio bi stranice i podeblje knjige
Kupina (Rubus fruticosus) je naziv za nekoliko vrsta biljaka penjačica iz roda Rubus, porodice ruža (Rosaceae). Najčešće rastu na zaštićenim mjestima uz rubove šuma, ograde, putove, uz živice ili šumarke. Danas se mnogo uzgajaju u vrtovima, ali, ako možete, radije birajte divlje kupine.
Grci i Rimljani koristili plodove, lišće, koru i korijenje kupine u liječenju brojnih bolesti, od blagih infekcija do otrovnih ugriza. Tokom 18. stoljeća u Europi je bila toliko popularna za liječenje gihta da je nazvana „giht bobicom“.
Kupina je trnovit grm dugih i savijenih grana visok 50-300 cm. Cvjeta od maja do augusta, plodovi su sitni, jagodičasti, najprije crveni, a kasnije kasnije potamne do tamnoplave i skoro crne boje. Sazrijevaju od augusta do oktobra.
Energetska vrijednost 100 g svježih kupina je 43 kcal, sadrži 9,6 procenata ugljikohidrata, 1,4 posto proteina i 0,5 posto masti. Od minerala kupina sadrži: kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo, mangan, cink i bakar.
Od vitamina kupine sadrže vitamin C, vitamin A, vitamin E i vitamin K. Svježe kupine u 100 g sadrže 5,3 g dijetalnih vlakana, 128 mcg beta karotena i 118 mcg luteina+zeaksantina.
Kupina je supervoće, prije svega zbog vrlo ljekovitih antioksidanata, kao što su antocijani, elaginska kiselina, kafeinska kiselina, p-kumarinska kiselina, rutin, galna i cimetna kiselina.
Da bi se u potpunosti iskoristila pozitivna svojstva kupina preporučuje se konzumiranje zajedno s nekim drugim bobičastim ili sličnim voćem, čime se ostvaruje sinergistički efekt i bolja iskoristivost ljekovitih sastojaka.
Kupine obiluju antioksidansima koji na više načina štite naš organizam. Komponente poput fenolne kiseline, flavonoida i flavonola antocijanozida štite od mnogih bolesti uzorkovanih oksidativnim oštećenjima.
Od posebne važnosti su antioksidansi antocijanozidi koji imaju gotovo nevjerojatno pozitivne učinke na zdravlje. U 14 kliničkih studija na 694 ispitanika, antocijanozidi su pokazali pozitivan učinak na zdravlje.
Kupine izvrsno djeluju na zdravlje očiju. U jednoj od studija 50 ispitanika je uzimalo tri puta na dan ekstrakt s antocijanozidima i vitamin E. Kod 97 posto ispitanika progresija bolesti je stala. U drugoj studiji rađeno je slično testiranje kod oboljelih od makularne degeneracije, rezultat je bio – značajno poboljšanje vida.
Izvrsni rezultati postignuti su i kod dijabetičke retinopatije. Dijabetes uzrokuje brojna oštećenja u tijelu. Istraživanja su potvrdila da antioksidansi mogu značajno umanjiti progresiju oštećenja organa, posebno očiju.
Antocijanozidi također jačaju stijenke krvnih žila i tako preveniraju pojavu varikoznih vena. 47 ispitanika s tim problemom svakodnevno je uzimalo anoticijanozide te su primijetili značajne promjene na bolje.
Bobičasto voće dobar je saveznik u borbi s rakom. Tu spada i kupina koja se nalazi na listi top 10 namirnica s najviše antioksidanata koji djeluju preventivno protiv karcinoma. Posebno se ističe u borbi protiv raka pluća, debelog crijeva i jednjaka.
Mikronutrijenti iz kupine imaju zaštitno djelovanje i sprečavaju rast malignih stanica. To potvrđuju i mnoge studije koje antocijaninima i tvarima poput elagične kiseline i cijanidin-3-glukozida pripisuju utjecaj na smanjivanje tumora i metastaza.
Zahvaljujući visokoj koncentraciji fitoestrogena, što je dokazano znanstvenom studijom na Sveučilištu Helsinki, ispituje se uloga u sprječavanju raka dojke i grlića maternice.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Pittsburgh otkrilo je da kupine prirodno sadrže tvari koje razaraju stanice leukemije. Antioksidanti također imaju i antivirusna i antibakterijska svojstva.
Značajna prednost u konzumiranju kupina je i to da se organizmu osigurava visok sadržaj dijetalnih vlakana, koja doprinose smanjenju rizika od pojave dijabetesa, divertikuloze i stvaraju osjećaj sitosti, što pomaže u reguliranju tjelesne težine.
Kupine prirodno sadrže salicilnu kiselinu (aktivni sastojak aspirina) koja se inače koristi za ublažavanje bolova, snižava temperaturu i djeluje protuupalno. Visoki udio tanina može poboljšati zacjeljivanje manjih rana, ublažiti probavne smetnje i upalu probavnog sistema. U Njemačkoj zdravstvena zajednica preporučuje kupine za ublažavanje hemeroida.
Stručnjaci preporučuju ljekovito kupinovo vino kod anemije, iscrpljenosti, slabe uhranjenosti, kod problema s probavom, reguliranjem krvnog pritiska ili cirkulacije.
Osim što liječi anemiju, kupinovo vino pojačava apetit te doprinosi boljem lučenju žući i mokraće. Istraživanja su također pokazala kako povoljno djeluje i na pojedine kožne bolesti (razne lišajeve, osipe i psorijazu).
Od svih bolesti, kupinovo se vino najčešće koristi kod liječenja anemije, koja u pravilu nastaje zbog manjka željeza u krvi. Radi normalnog razvoja i dobrog zdravlja, potrebno je u organizam unositi veće količine željeza. Liječnici preporučuju decilitar kupinova vina dnevno prije jela.
Ljekovit je i list
Čaj od lista kupine ima ljekovita svojstva. Obiluje adstringentnim taninima koji djeluje stezujuće i tako koriste kod proljeva i dizenterija. Toliko je učinkovit da ga je Njemačka komisija E uvrstila u svoj registar kao tretman protiv proljeva.
Koristi se i za smanjivanje krvarenja iz rana, grlobolje, hemeroida. Trudnicama se preporučuje mjesec dana prije poroda piti čaj od kupinovog lišća i sve druge pripravke od te biljke, da bi im porod prošao što lakše.
Oblozi od čaja koriste se za liječenje podbuhlosti lica i očiju.
Čaj se priprema tako da se 2 čajne kašičice suhih listova kupine prelije s 250 ml kipuće vode i nakon 15 minuta procijedi. Pije se ili grglja kod grlobolje, upale krajnika, dušnika, bolesnih desni i afta u ustima.
Za kardiovaskularno zdravlje
Obilje flavonola kupini čini kupinu blagotvornom za zdravlje srca. Prisutnost magnezija i vlakana sprečava blokiranje arterija i stimulira tok krvi. To smanjuje rizik od srčanih bolesti poput moždanog i srčanog udara, i ateroskleroze. Magnezij pomaže u regulaciji krvnog pritiska, prevenciji aritmije i nepravilnih otkucaja srca.
Redovita konzumacija kupina od velikog značaja je za kognitivne sposobnosti. Polifenolni spojevi iz kupine pomažu usporiti slabljenje motoričkih i kognitivnih sposobnosti, poboljšavaju pamćenje i neuralne funkcije. Ispituje se i preventivno djelovanje kupine na Alzheimer.
Saznaj više
1. Korist od jedne porcije kupina jednaka je konzumaciji dvije ili tri porcije drugih zdravih namirnica kao što su jabuke, brokule, pa čak i špinat.
2. One smiruju paradentozu, upale, prirodni su afrodizijak i smiruju živce. Zbog ukusnog i primamljivog okusa, popularne su kod svih generacija.
3. Elaginska kiselina u kupinama ne razara se termičkom obradom, pa ostaje u marmeladama ili drugim slasticama od kupine zadržavajući svoje ljekovito djelovanje.
4. Kupine se i dobro zamrzavaju. Oprane i osušene kupine posložite na pladanj u jednom sloju i stavite u zamrzivač. Zatim zamrznute kupine prebacite u hermetički zatvorene posude ili plastične vrećice, istisnite zrak i stavite etiketu s datumom zamrzavanja. Možete ih čuvati do 6 mjeseci.
Kako napraviti kupinovo vino
Sastojci: 5 kg kupina 1,5 kg šećera.
Priprema:
1.Očišćene kupine stavite u veću posudu, dobro izgnječite rukama i dodajte šećer. Pazite da ne napunite do vrha jer će uskoro započeti vrenje.
2.Posudu prekrijte gazom i stavite na hladnije mjesto pa neka odstoji sedam dana.
3.Nakon toga odstranite kom sa površine (najbolje rupičastom kašikom), a vino procjedite kroz gazu.
4.Staviti vino opet u posudu i ostaviti još sedam dana.
5.Tada pažljivo opet ocijediti vino od taloga i pretočiti u boce od 1 litre.
6.Povezati boce gazom (nikako stavit čep jer bi boca pukla ).
7.Čuvati na hladnom mjestu, nakon mjesec dana možete stavit plutene čepove.