Neven - ljekovita biljka za svako domaćinstvo


Biljka koja zrači ljepotom. Narodni nazivi: kalendula, prstenčac, bilec, ognjac, vrtni ognjač, zimorod, žutelj

Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali rasprostranjena je i po cijeloj Europi.

Raste i uzgaja se u vrtovima, a može se naći i “divlji” uz puteve i plotove. Srodan je s tratinčicom.

Cvate neprekidno cijelo ljeto, pa čak i nakon prvih mrazeva – ako je zima blaga može čak i prezimjeti na otvorenom, i tada je prva biljka koja cvate na proljeće u vrtu, isto tako je i zadnja biljka koja još cvjeta na jesen na vrtu.

Znate li koji je miris nevena?

Stvarno je specifičan, ne bi ga nazvali niti previše ugodnim, niti neugodnim, nego jednostavno mirisom nevena kojeg ima cijela biljka, a tako je specifičan da se ureže u sjećanje.

Neven se koristi od davnina i poznat je kao dragocjena ljekovita biljka.

Može se čak reći kako je riječ o jednoj od najpoznatijih biljaka zapadnoeuropske biljne medicine. Koristio se kao ljekovito sredstvo protiv žutice, kuge i nekih lakših oboljenja, primjerice bradavica.

U narodnoj medicini primjenjuje se izvana kod raznih oboljenja kože, posjekotina, bradavica i kurjih očiju te iznutra za pojačavanje znojenja, kod neredovitih mjesečnih ciklusa (menstruacija) i bolesti jetre.

U starom Rimu vjerovalo se da su cvjetovi nevena nikli na grobu jedne vestalke koja je umrla od tuge, nesrećno zaljubljena u jednog rimskog mladića. Nauka je međutim pokazala da ova divna legenda o zabranjenoj ljubavi nije tačna i da je ova biljka porijeklom iz Indije.

Neven (Calendula officinalis) jedna je od najšire korišćenih biljaka u fitoterapiji , narodnim običajima i magiji naroda širom svijeta.
Zahvaljujući svom složenom sastavu neven se koristi za liječenje širokog spektra bolesti. Neven sadrži značajnu količinu flavonoida zahvaljujući kojima djeluje protivupalno. U ovoj biljci pronađeni su i triterpenski saponozidi, tanin, glikozid kaledulozid, kartenoidi (zahvaljujući kojima neven ima divno narandžaste cvjetove), malo etarskog ulja neprijatnog mirisa  i nekoliko organskih kiselina.

Neven je bitan sastojak čajnih mješavina kojima se otklanjaju tegobe u digestivnom traktu. Zacjeljuje ranice na želudcu i dvanaestopalačnom crijevu, normalizuje rad jetre i lučenje zuči. Zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu flavonoida, ova biljka smiruje upalu debelog crijeva. Prisustvo tanina i sluzi opravdava upotrebu nevena za zaustavljanje blažih dijareja.

Otkriveno je da ova biljka ima sposobnost da pročišćava krvne sudove relaksira ih i povećava lumen i snižava nivo holesterola u krvi, naročito u kombinaciji sa maslačkom , glogom ili resnikom. Novija istraživanja su pokazala da neven snižava krvni pritisak i djeluje blago sedativno jer relaksira krvne sudove i povećava lumen, pa se preporučuje i kod angine pektoris.

Neven je dobar biljni antispazmatik (razbija grčeve). Ova osobina se višestruko odražava u organizmu: otklanja grčeve materice i istovremeno je jača, što dovodi do olakšanja kod bolnih menstruacija. Takodje, ublažava grčeve disajnog stabla pa je od pomoći kod astme.

Zahvaljujući sadržaju provitamina A, neven blagotvorno djeluje na oko ( čepiće i štapiće ) i poboljšava vid. U ovu svrhu neven se koristi i spolja i iznutra. Sterilnim čajem od nevena kvase se oči kod konjuktivitisa i iritacija očiju.

Neven izuzetno blagotvorno djeluje na kožu. Koristi se protiv opekotina, rana i promrzlina. Zbog prisustva provitamina A, od pomoći je kod psorijaze. U narodnoj medicini, od ove biljke prave se brojni melemi protiv impetiga, suvih i vlažnih ekcema i perutavih lišajeva. Stimuliše stvaranje novih ćelija, otklanja gnojne iscjedke, pa se koristi protiv gnojenja korjena nokta. Neven se pokazao kao izuzetno efikasno sredstvo protiv gljivica, naročito kandide.

Izaziva znojenje, pa se koristi protiv povišene temperature i groznice. Takođe, utvrđeno je i antivirusno djelovanje.

Pored ljekovitosti, neven je i izuzetno dekorativna biljka. Lako se gaji u bašti ili saksiji. Razmnožava se sjemenom. Cvjeta od maja do novembra. U liječenju se koristi cvijet, a rjedje cijela biljka ili svježe cijeđen sok koji je izuzetno blagotvoran kod promjena na koži.

Povijest i nastanak te objašnjenja naziva:

Officinalis znači ljekovit; calendus – nebesko, nešto lijepo.

Stari narodi cijenili su ga kao biljku koja pomlađuje, ili su ga upotrebljavali za ukrašavanje oltara u svojim hramovima, dok su drugi njegovim žuto-zlatnim laticama ukrašavali i aromatizirali hranu. U američkom građanskom ratu liječnici su na bojištima koristili lišće nevena stavljajući ga na otvorene rane.

Inače, u narodu je neven poznat kao barometar za kišu: ako su cvjetovi ujutro zatvoreni tada će u toku dana sigurno padati kiša!

Ime biljke “neven” dolazi od izvedenica ili od glagola ne venuti.

Neven je poznat i kao ukrasna biljka. Narančastom bojom, velikim brojem latica i upadljivo velikom cvjetnom glavicom izgleda kao da iz vrtova od lipnja do rujna viče: “Hej, tu sam! Obrati pažnju na mene!” I doista, trebalo bi obratiti pažnju na njega jer, koliko god žestok bio u svom predstavljanju, neven je u svojoj biti nježan. Nježan i brižan. Nježan je i kada ublažava grčeve probavnoga trakta, menstrualne grčeve, kod gastritisa i čira na želucu i dvanaestercu i kada se njime kod upala sluznice ispiru usta i ždrijelo.

Cvjetovi se otvaraju ujutro prilikom izlaska sunca, tijekom dana zrače ljepotom, a nakon zalaska sunca lagano se zatvaraju.

Nevenovi cvjetovi koriste se i kao prirodna boja u prehrambenoj industriji.

Za razliku od suncokreta, neven noću spava odnosno skuplja latice i tako čeka novi dan. Kao i mnoge druge biljke s izrazito ljekovitim djelovanjem i neven ima zapaženo mjesto u gastronomiji. Koristi se za dodavanje boje maslacu, siru, riži, juhama i pirjanom povrću. Zbog toga je nazivan sirotinjskim šafranom jer tim jelima i namirnicama daje otmjenu boju skupocjenog začina. U novije vrijeme na mondenim se stolovima rado vide salate s dodatkom latica nevena.

Upotrebljava se i u industriji tekstila za dodavanje boje. U različitim religijama služi u obredima posvećivanja prostora i to tako da se spaljuju suhi cvjetovi ili latice posipaju po podu. U posljednje je vrijeme potpuno neopravdano zanemaren u našim vrtovima dok su Talijani otkrili kako je to prvi cvijet koji samoniklo uspijeva na ekološki tretiranim zemljištima.

Sade ga po krumpiru kao zaštitu protiv krumpirove zlatice.

Korijen se ne koristi u liječenju.

Neven je, s pravom se može reći, “biljka kože”, jer nema kožne bolesti u kojoj neven ne može pomoći, rabili ga za vanjsku ili unutarnju primjenu i to u liječenju akni , bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemoroida, herpes zostera, fistula, impetiga, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, opeklina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana (gnojnih rana), rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata itd.

Kožu omekšava, tonizira i vlaži, zbog čega je važan sastojak preparata za njegu kože tijela i ruku.

Neven dakle pomaže kod doslovno svih bolesti, nečistoća, rana i nezdravih stanja kože kao i kod bolesti limfe.

Neven primjena:

Tinejdžerima s uvijek problematičnom kožom neven je blagotvoran lijek kada se umiješa u kremu ili koristi u nekome drugom obliku.

Neven je ljekovita je biljka, njeguje i omekšava nadraženu i suhu kožu, čisti nečistu i masnu kožu, zatvara proširene pore i otklanja pjegice. Neven djeluje antibakterijski, antiseptički i protuupalno. Koristi se u mnogim kremama, a priprema se i kao tinktura, mast, ulje, čaj. Latice sadrže eterično ulje, a može se koristiti cijela biljka.

Čaj od latica nevena, te mast od latica i listova mnogi smatraju čudotvornim lijekom. Stari Egipćani cijenili su neven kao biljku koja pomlađuje.

Koristi se i u kulinarstvu – listovi i latice su jestivi, a latice dodane u hranu koriste se kao zamjena za šafran. Također se koristi i kao prirodna boja.

Sastav nevena

Ljekvita svojstva nevena zbog djelovanja biološki aktivnih tvari koje su dio nevena.

Karotenoidni pigmenti su neophodni za sintezu vitamina A. Na primjer, dvije molekule vitamina A nastaju iz beta-karotena.

Steroli su po strukturi slični kolesterolu, u probavnom sustavu se apsorbiraju umjesto “pravog” kolesterola, snižavajući njegovu razinu.

Cvjetovi imaju protuupalna svojstva zbog triterpenoida u sastavu, prvenstveno su zastupljeni s glikozidima oleanoične kiseline. Kalendulozid B se koristi za liječenje i liječenje ulkusa, poboljšava provođenje i prijenos živčanih impulsa. Drugi glikozidi smanjuju kolesterol.

Flavonoidi imaju antispazmodična, choleretic, diuretska, antineoplastična, ljekovita svojstva rana, koriste se za ublažavanje spazma glatkih mišića, stimuliraju proizvodnju žuči, oblikuju i izlučuju urin u dovoljnim količinama, neutraliziraju i uklanjaju štetne tvari iz tijela, uklanjaju i sprječavaju tumore i upale i zacjeljuju želudac.

Eterična ulja imaju antimikrobna svojstva, inhibiraju razvoj mikroorganizama, uzrokujući njihovu smrt.

Ljekovita svojstva cvjetova nevena potječu od kalija, kalcija, magnezija i željeza.

Dio cinka pomaže u jačanju imunološkog sustava. Bakar ima protuupalni učinak. Molibden zadržava fluorid i sprječava karijes. Selen sprječava nastanak atipičnih stanica, jača imunološki sustav, poboljšava funkcioniranje kardiovaskularnog sustava.

Ljekovita svojstva nevena

Ovaj cvijet ima brojna ljekovita svojstva, ali se glavni smatra baktericidnim učinkom. Biljka pomaže u borbi protiv mikroba, eliminira upalne procese, dezinficira. Širok raspon terapijskog djelovanja nevena uzrokuje ne samo baktericidno djelovanje. Sljedeća svojstva biljke su također korisna:

  • antivirusno;
  • protuupalno;
  • ukrućenje;
  • Bile;
  • antispazmotik;
  • zacjeljivanje rana;
  • antiseptik;
  • sedative;
  • desenzibilizacije;
  • za ublažavanje bolova;
  • ekspektoranse;
  • groznica;
  • diuretike;
  • antihipertenzive;
  • povećati imunitet;

Neven: korisna svojstva i kontraindikacije, što pomaže

Koristi i štete od nevena – hitno pitanje za sve koji često pribjegavaju receptima tradicionalne medicine. Potrebno je pravilno razumjeti svojstva biljke i razumjeti u kojim situacijama i kako se koristi.

Godišnja biljka Neven iz obitelji Astrov može se naći gotovo diljem svijeta, osobito u umjerenoj klimi srednje zone. Nevena raste u dobro osvijetljenim prostorima s dobrom vlagom, ima izravnu i razgranatu gornju stabljiku. U visini, biljka obično doseže pola metra, ali može rasti malo više.

Najlakši način za prepoznavanje cvjetova nevena – jarko žute ili crvenkasto-narančaste, u obliku cvjetova kamilice. Obično se cvijeće skuplja u male košare. Biljka cvjeta cijelo ljeto – od lipnja do rujna, a sjeme sazrijeva u listopadu.

Liječenje bolesti srca i krvnih žila

Korisna svojstva nevena koriste se za normalizaciju krvnog tlaka, uz nedostatak daha, oticanje, smanjenje kontraktilnosti srčanog mišića, aritmije i povećane kontrakcije.

Uzmite alkoholnu tinkturu od 35-40 kapi 3x puta dnevno s malom količinom vode.
Koristiti na kocki šećera 15-20 kapi alkoholne tinkture za sat ili dva nakon obroka.
Tinktura nevena za upalu uha može se koristiti na sljedeći način:

kapanja jedna kap nevena na vanjskom dijelu uha, a potom utrljajte masirajući pokrete u uhu (ne kapati direktno u uho).
Kada je upala ušnog bubnjića nakapati tinkture nevena 1-2 kapi na dan.
Je li neven siguran?

Iako je tinktura nevena općenito smatrana sigurnim lijekom, njegova uporaba može uzrokovati alergijske reakcije kod nekih ljudi. Ne biste trebali koristiti tinkturu od nevena tijekom trudnoće i laktacije. U svom sastavu postoji etilni alkohol. Osim toga, nevena ima svojstvo snižavanja krvnog tlaka.

Prije uporabe nevena obavezno se posavjetujte sa svojim otolaringologom.

Kemijski sastav

 Ljekovita svojstva ove biljke korištena su u davna vremena s upalom grla. Informacije o cvijetu pronađene su u medicinskim raspravama iz vremena starog Rima. Vrijednost biljke prepoznata i modernih liječnika. Zbog toga je danas dio mnogih lijekova, higijene i kozmetike. Ljekovita svojstva i kontraindikacije ove biljke su zbog njezina sastava, u kojem su prisutne sljedeće tvari:

  • eterična ulja;
  • vitamin C (askorbinska kiselina);
  • željezo, kalcij, magnezij, kalij, cink;
  • smole;
  • triterpene saponini;
  • tanini;
  • flavonoidi;
  • jabučnu, salicilnu, pentadecilnu kiselinu;
  • polisaharidi;
  • triterpenoidi;
  • Kalenda;
  • nepostojan;
  • proteina;
  • kumarini;
  • karotenoidi (pigmenti koji pružaju cvjetove svijetle boje);
  • Vitamini B;

Šta je korisno kod nevena

Zbog svog bogatog sastava, biljka ima pozitivan učinak na mnoge sustave i unutarnje organe tijela. Prednosti nevena za tijelo:

  • dobar diuretik;
  • pomaže kod prehlade – često se koristi neven za kašalj, kao sredstvo, stanjivanje sputuma;
  • ublažava upale i pomaže kod stomatitisa, upale grla, parodontne bolesti i faringitisa;
  • Blagotvorno djeluje na želudac i crijeva – neven je vrlo korisna u gastritisu i čiru;
  • zaustavlja krvarenje i liječi oštećenje kože;
  • povećava imunološku otpornost i poboljšava tonus tijela;
  • pomaže u borbi protiv dermatitisa i kožnih bolesti;
  • ima munjeviti učinak na kožu kada se nanosi izvana i uklanja starosne pjege;
  • jača vaskularni sustav i srce.

Uz redovito korištenje biljke može čak služiti kao prevencija raka – tvari sadržane u sastavu, promicati zdravu obnovu stanica. Neven je koristan za vid – decoctions i infuzijama zaštititi oči od razvoja kratkovidnosti i astigmatizma, brzo eliminirati upalu, smanjiti štetu od stalnog rada na računalu.

Neven za žene

Prednosti nevena za zdravlje žena izražene su u činjenici da biljni proizvodi zaustavljaju krvarenje iz maternice i bore se protiv upale u kandidijazi. Korisna svojstva nevena u ginekologiji očituju se u regulaciji hormonskih razina, biljka ima dobar učinak na živčani sustav, vrlo je korisno koristiti je tijekom menopauze.

Neven za muškarce

Za jači spol, biljka je vrijedna jer jača krvne žile i štiti od ranih srčanih udara i moždanog udara. Neven je visoko cijenjen zbog potencije, a njegova korisna svojstva često koriste muškarci koji počinju ćelaviti

Ljekovita biljka jača kosu i odgovorna je za njihov ubrzani rast.

Je li moguće da se tijekom trudnoće i dojenja neven

Prednosti nevena za žensko tijelo u razdoblju trudnoće očituje se u činjenici da biljka pomaže u uklanjanju toksemije i povraćanja, ublažava upale u ustima. Cvijeće nevena osnažuje imunitet buduće majke i zasićuje tijelo vitaminima.

Međutim, koristi od nevena za zdravlje trudnica očituje se samo kada se primjenjuje lokalno. Bujoni i infuzije s povećanom snagom ne mogu se koristiti – mogu oštetiti fetus.

Tijekom laktacije, biljka je bolje ne koristiti. Njegove komponente u sastavu majčinog mlijeka mogu se okrenuti bebi na štetu, osim što utječu na okus mlijeka, i moguće je da će biti problema s hranjenjem.

Recepti tradicionalne medicine s nevenom

Koristi i štete zdravlja nevena su najizraženije u tradicionalnoj medicini. Postoje mnogi učinkoviti recepti temeljeni na biljkama koje pomažu s različitim oboljenjima.

Odvarak nevena

Korist odvarka nevena se očituje u liječenju gastritisa i čireva, za prehladu i profilaktičke svrhe. Priprema izvarka je vrlo jednostavna. Potrebno je:

uzeti 2 velike žlice suhog cvijeća;
sipati 2 šalice čiste vode;
pola sata da prokuha na laganoj vatri, a zatim ostavite da se ohladi i istresite.
Nekoliko puta dnevno možete ispirati grlo s nevenom, trljati rane i opekline s izvašom za dekontaminaciju. Za internu uporabu, korisna juha se pije tri puta dnevno, za samo pola čaše po prijemu.

Cvijeće nevena

Čak i lakše pripremiti medicinsku infuziju na temelju biljke. Da biste ga dobili, potrebno je zaliti čašu kipuće vode s 1 žličicom cvijeća, pokriti poklopcem i pričekati da se proizvod potpuno prirodno ohladi. Nakon tog infuzijskog filtera uzmite dva ili tri puta dnevno po 1 veliku žlicu.

Prednosti infuzije nevena vidljive su kod simptoma prehlade, otklanja upalu u upaljenom grlu i djeluje na iskašljavanje. Također, ljekovita svojstva cvjetova nevena koriste se kao prirodni sedativ. Biljka učinkovito uklanja stres i pomaže regulirati spavanje.

Alkoholna tinktura nevena

 Osobine:

Cvijet nevena sadrži flavonoide, saponozide, triterpenske alkohole i druge terpenoide, poliacetilene, polisaharide, etarsko ulje, gorke sastojke, karotenoide, kalendulin.

Primjena: 

Aktivni sastojci cvijeta nevena djeluju protivupalno i antiseptično, pa se upotrebljava i preporučuje za ublažavanje upalnih procesa na koži, za zarastanje rana i ublažavanje tegoba kod ekcema. Također, aktivni sastojci nevena povoljno djeluju na ublažavanje grčeva, pa se može koristiti i kod poremećaja menstrualnog ciklusa i bolnih menstruacija. U narodnoj medicini, upotreba tinkture nevena se preporučuje i za ublažavanje tegoba kod prošerinih vena i hemoroida. Polisaharidi prisutni u cvijetu nevena djeluju imunostimulišuće, a ekstrakt nevena pokazuje i citostatičku i antitumorsku aktivnost.

Ograničenja u upotrebi: 

 Usljed prisustva alkohola upotreba tinkture se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i djeci mlađoj od 12 godina

.Upotreba: 

 Piti tri puta dnevno po 30 kapi u malo vode prije jela.

Spoljna upotreba:

30 kapi tinkture od nevena rastvoriti u 100ml prokuvane i ohlađene vode i dobijenu tečnost koristiti za pripremanje obloga : kod proširenih vena, upalnih procesa na koži, za zarastanje rana. Takođe, obloge od nevena se mogu koristiti i za ublažavanje upale mliječne žlijezde (u slučaju mastitisa) kao i kod cista u dojkama. Ovako pripremljena tečnost može se koristiti i za tamponiranje površina kože zahvaćenih ekcemom i kao tonik za lice kod akni i bubuljica.

Značajna korist može donijeti alkoholnu tinkturu na temelju biljke. Često se koristi za snižavanje krvnog tlaka i za liječenje prehlada, tinkture nevena od akni i u liječenju posjekotina učinkovito pomaže.

Tinktura nevena,spravljena po tradicionalnoj recepturi od svježeg cvijeta nevena,uzgojenog u vlastitom vrtu i alkohola u pučkoj medicini koristi se kao zamjena za čaj 15-20 kapi na kocki šećera ili u malo vode,posebno koristimo kod menstrualni tegoba.Pije se 7 dana prije mjesečnice..i još mnogo toga

Tinktura nevena se uspješno koristi u liječenju sljedećih oboljenja:

  • akni (kao tonik)
  • bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze
  • seboreje, hemoroida, herpes zostera
  • fistula, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica,
  • mastitisa, opekotina, osipa, raznih infekcija kože
  • urtikarije, gnojnih rana, rana koje teško zarastaju, ujeda i uboda insekata
  • rana na koži, peruti i lišajeva, gljivica, kandidijaze
  • rana koje sporo zarastaju, posjekotine, ogrebotine, kurje oči

Upotreba:

 Tinktura nevena stimuliše brža zarastanja i prema potrebi se koristi i za unutrašnju upotrebu 3x 30 kapi u malo vode.

Kod spoljašne upotrebe 30ml tinkture staviti u 100ml prokuvane ohladjene vode i tamponirati na oboljelo mjesto.

Tinktura nevena se koristi protiv upale gastro sistema, čisti jetru, smiruje upalu žuči. Istraživanja su pokazala da kao antioksidans ima mogućnosti da liječi neke tipove karcinoma, kao što je karcinom pluća. Sastav:/50% etanol Biljni udio: neven Odnos 1:4 (rastvarač : biljni udieo) Zapremina: 100 ml Način upotrebe: Tinktura se uzima 2 puta dnevno po 30 kapi prije jela. Napomena: kod kandidijaze se koristi mjesec dana 2 puta dnevno po 30 kapi uz strogu zabranu unošenja bilo kakvih šećera.

Ako imate problema s peruti u kosi će vam pomoći sljedeća maska:  potopiti gazu u u tiknkutri omjera 2:1 i masku staviti na kosu. Možemo staviti plastičnu kapu za tuširanje preko gaze i ostaviti 30-40 minuta. Zatim isperite toplom vodom bez korištenja šampona.

Neven tinktura dobro se slaže s ricinusovim uljem ili čičkom.

Alkoholna tinktura od nevena je odlična za akne na licu.

Tinktura nevena smiruje upale kože i zubnog mesa.

Angina i upaljene desni ispiraju se sa uspjehom prelivom od nevena. Preliv se priprema tako da se jedna cajna kasikica usitnjenih cvjetova nevena prelije kipucom vodom i ostavi 15 minuta da stoji. Njime se ispiru usta i grlo. Protiv celavljenja i sprecavanja ispadanja kose, te za bolji rast kose pravi se ovaj caj: 20 g sitno izrezanog korijena podbjela (Tussilago farfara), 10 g suvih cvjetova nevena, sve to prelije jednom litrom kipuce vode , ostavi da vri 10 – 15 minuta, a zatim se još i doda samo malo preliva od nevena i procijedi. Tim se toplim cajem nedeljno dvaput izgrklja grlo.

Tinktura nevena prva je pomoć kod sitnih ozljeda

 Za dezinfekciju manjih dijelova kože koristi se nerazrijeđena tinktura, a za ispiranje kože i kao oblog razrijeđena s destiliranom vodom u omjeru 1:3.

Pripremite alat na sljedeći način:

 Korist tinkture nevena vrlo je cijenjena kod hipertenzivnih bolesnika, a preporučuje se da se uzme 20 kapi lijeka po čaši vode tri puta dnevno. Neven ispiranje tinktura je unaprijed razrijeđen u toploj vodi – 1 čajna žličica na 500 ml tekućine, kako ne bi izgorio sluznicu i oštetio grlo.

Melem od nevena

Koristan lijek je mast na temelju cvijeća nevena.

Mast nevena dobro pomaže kod osipa i dermatitisa, a njegova korisna svojstva vidljiva su u proširenim venama. Liječenje nevenka preporučuje se tri puta dnevno.

Savjet više:

Nevenova mast će se najbolje održati u staklenoj kozmetičkoj posudici.

Literatura navodi neke recepture sa nevenom koje datiraju još od 11. i 12. stoljeća, a u tradicionalnoj medicini se koristio i još se koristi u obliku masti od kojih je najčešća baza za izradu- svinjska mast (Adeps Suillus).

Nevenova mast za rane:

U zdjelici, na laganoj vatri, izmiješajte šalicu svježe iscijeđenog soka od lišća i cvijeta nevena sa dvije šalice nesoljene domaće masti. Kada se ohladi i stisne, stavite mast na platnenu krpu, namažite ranu ili čir, pokrije s malo vate i sve učvrstite zavojem ili flasterom.

Nevenova mast 2:

Drugi način priređivanja nevenove masti. U jednu litru svinjske neslane i nepržene masti staviti tri šake svježih cvjetova, pirjati oko 10 minuta na oko 90 stupnjeva, još tekuću smjesu procijediti kroz lanenu krpu u plastične ili staklene posude koje možemo jako zatvoriti. Umjesto svinjske maste može se upotrijebiti maslac. Osobito je hvaljen maslac od kozjeg mlijeka za priređivanje “nevenog maslaca”, koji narodna medicina upotrebljava za zacjeljivanje svih dugotrajnih gnojnih i zloćudnih rana i čireva, pa čak i kod zagnojenih kostiju.

Ulje nevena

Ulje nevena pomaže u liječenju svih vrsta kožnih bolesti – opeklina, ogrebotina i posjekotina, oteklina i modrica. Neven se koristi u obliku ulja za pete, potiče zacjeljivanje pukotina.

Uljet nevenova cvijeta- nevenovo ulje je doista jedno od prvih stvari koje bi trebalo imati u sklopu zelene kućne ljekarne. Zahvaljujući saponinima i triterpenskim alkoholima u svom sastavu djeluje lagano protuupalno. Potiče procese epitelizacije i regeneracije kože.

Neven u liječenju vanjskih i unutarnjih oboljenja djeluje tako da:

– pospješuje znojenje,
– pojačava izlučivanje mokraće,
– umiruje grčeve (crijeva, želuca i glatkih mišića),
– uravnotežuje mjesečni ciklus,
– liječi bolesti živaca,
– liječi bolesti unutarnjih organa želuca, jetre i žuči (žučne tegobe!),
– koristi se za razna ispiranja izvana i iznutra, kod povreda, upala i infekcija,    dekubitusa i modrica,
– vrlo ljekovito djeluje u liječenju bolesti vena,
– djeluje antikancerozno i to kod rana kože, maternice, želuca i grla…

Primjena nevenovog ulja

Za vanjsku uporabu neven koristimo u obliku nevenovog ulja  kod liječenja rana, opeklina i upalnih bolesti kože, ekcema i psorijaze, dekubitusa, modrica, sprečava nastanak ožiljaka itd. Ulje nanosi se na kožu lokalno, najmanje dva puta na dan.

Čaj nevena

Učinkovit lijek protiv kašlja i protuupalnih svojstava je čaj na bazi ljekovite biljke. Oni to čine brzo: 1 velika žlica cvijeća se ulije sa čašama kipuće vode, skuha se 10 minuta, filtrira i pije kao običan čaj.

Prednosti i štetnosti čaja nevena ovise o dozi. Preporučuje se da se pije ne češće od dva puta dnevno, a ne dulje od tjedan dana za redom.

 Zahvaljujući svom kompleksnom sastavu, nevenov čaj, ulje, tinktura i mast se koriste kao pomoćna sredstva u liječenju širokog spektra bolesti. U nevenov sastav ulaze prilično velike količine flavonoida, koji ovoj biljci daju protuupalna svojstva, kao i tanin, triterpenski saponozidi, karotenoidi (daju cvjetovima divnu narančastu boju), glikozid kaledulozid, malo eteričnog ulja i nekoliko organskih kiselina. Neven je veoma važan sastojak čajnih mješavina koje se koriste u terapiji bolesti organa za probavu. Čaj od nevena zacjeljuje ranice – čireve na želucu i dvanaestercu, normalizira rad jetre i lučenje žuči, otklanja bolove u želucu, a zahvaljujući antiinflamatornom djelovanju flavonoida, neven čaj smiruje upalu debelog crijeva. Velika prisutnost sluzi i tanina opravdava upotrebu nevena za zaustavljanje blažih dijareja.

Čaj nevena – ljekovita svojstva

Neven posjeduje protuupalna i antimikrobna svojstva, a zahvaljuje ih bogatom sadržaju aktivnih biljnih spojeva. Cvjetne latice nevena sadrže pigmente iz skupine karotenoida koji djeluju antioksidativno te linoleinsku i kalendičnu kiselinu.

Rumunjske znanstvenice su u radu, objavljenom 2012. godine u časopisu Chemistry Central Journal, karakterizirale i navele biološki aktivne komponente koje sadrže cvjetovi nevena. To su:

  • proteinii aminokiseline,
  • vitamini (posebno vitamin C),
  • minerali,
  • saponini,
  • polinezasićene masne kiseline (poput linoleinske i kalendične),
  • polifenoli – flavonoidi i fenolne kiseline,

Zbog tih spojeva, nevenov čaj može pomoći kod olakšavanja boli, koje nastaju zbog upalnih procesa u tijelu, te simptoma predmenstrualnog sindroma, posebno grčenja mišića maternice.

Također, ispijanje nevenovog čaja može poboljšati zdravlje usne šupljine i, uz redovnu higijenu, spriječiti nastanak gingivitisa, karijesa i ostalih bolesti.

Čaj neven – priprema

Za pripremu vam trebaju 2 žličice osušenih nevenovih cvjetova. One se stavljaju u 4 decilitra vode zagrijane na 90 stupnjeva Celzijevih. Dovoljno je pustiti da voda zakipi pa pričekati pola minute.

Nakon 3 minute procijedite čaj.

Čaj neven za ciste

U pitanju je izuzetan čaj od nevena, koprive i stolisnika koji se preporučuje ženama kod kojih se javljaju cistične promjene na jajnicima ili bilo koji drugi neugodni ginekološki problemi. Ovaj neven čaj u ginekologiji  je naširoko poznat i rado se preporučuje ženama. Važno je napomenuti da se nevenov čaj gotovo nikad ne kuha, ako se priprema samostalno onda se jedna žlica biljke prelije s 2,5 dl vrele vode, poklopi i ostavi da odstoji tri do pet minuta. Čaj ne treba zaslađivati šećerom. Čaj za ciste se pravi tako što se od jednakih količina nevena, koprive i stolisnika (hajdučke trave) uzimaju dvije jušne žlice i prelijeva ih se proključalom vodom i pusti nešto duže da odstoji poklopljeno, od 15 do 20 minuta. Čaj od nevena ima antispazmolitičko djelovanje, može otkloniti grčeve maternice, olakšati PMS i tegobe koje prate menstruaciju, uspostavlja normalan ciklus, te ujedno i eliminira spazam dišnih putova – što je naročito značajno za oboljele od bronhijalne astme.

Čaj neven čisti krv i snižava kolesterol

Ako želite osloboditi organizam od toksina, čaj od nevena pravi je izbor za vas. Dokazano je da čaj od ove biljke veoma efikasno čisti krv, potiče funkcioniranje jetre, otklanja akne i lišajeve na koži, ekcem, herpes virus. Otkriveno je da neven biljka čisti krvne žile, opušta ih i snižava nivo kolesterola i masnoća u krvi. Novija istraživanja pokazala su da biljka neven snižava krvni pritisak i djeluje blago sedativno, pa se preporučuje i u slučaju angine pektoris.

Čaj nevena za lice

Pored unutarnje upotrebe, čaj od nevena daje izuzetne rezultate i kada ga nanosimo na kožu.Preparati na bazi nevena spadaju u najmoćnija sredstva protiv kožnih bolesti, uključujući rane, opekotine, lišajeve, ekceme, psorijazu, impetigo i gljivične infekcije. Stimulira stvaranje novih stanica i otklanja gnojne upale (naročito noktiju). Stara narodna receptura protiv bubuljica na licu glasi ovako: umivati lice nevenovim čajem ujutro i uvečer prije spavanja i terapiju držati 10 do 14 dana. Koliko je dobar za naše lice, toliko je djelotvoran i za bebinu kožu iziritiranu od plastificiranih pelena. Umočite maramicu u blagi nevenov čaj i prebrišite bebinu kožu, naročito na nadražene i iziritirane djelove od pelena. Ublažit ćete svrab i pomoći vašoj bebici da bolje zaspi.

Čaj nevena priprema

Uzeti dvije jušne žlice cvjetova od nevena i preliti s pola (1/2) litre proključale vode. Skloniti s vatre, poklopiti i pustiti da miruje petnaestak minuta. Poslije procijediti dobijeni čaj od nevena.

Ovako o dobiveni nevenov čaj se naročito preporučuje za gore spomenuti impetigo, kojeg izazivaju stafilokoke ili streptokoke i u pitanju je uporna bakterijska kožna infekcija. Čaj je dobar i za proširene vene i upaljenje hemoroide, jer smiruje sve neugodne upalne procese. Za lice pomaže kod akni, ekcema, kod uboda insekata, bradavica i lišajeva. Oftamolozi ovaj blagi biljni čaj preporučuju i za ispiranje očiju kod problema s konjunktivitisom, možete umivati i lice s njim, a preporučuju ga i stomatolozi za ispiranje desni i to nakon ekstrakcije zuba, kada treba blago isprati usnu duplju radi dezinfekcije. Vodite računa da ne mućkate žestoko, da ne biste mehanički skinuli ugrušak – koagulum pa da ponovo izazovete krvarenje. Čaj od nevena u tom slučaju treba biti prohlađen.

Čaj neven u trudnoći

Ukoliko ste u drugom stanju nemojte upotrebljavati čaj od nevena bez prethodnog dogovora i konzultacija s vašim liječnikom koji prati trudnoću. Poznato je da se izvana smije upotrebljavati blagi biljni čaj za kožu, čak i za ispiranje intimne regije, kada je dovoljno samo 10 grama osušenih cvjetova preliti s 1 dl vode i pustiti da odstoji neko vrijeme na sobnoj temperaturi.

Čaj nevena menstrualne tegobe

Čaj od cvijeta nevena izuzetno je djelotvoran za ublažavanje bolnih menstruacija ali i za reguliranje nepravilnog i neredovitog menstruacijskog ciklusa.

Potrebno ga je konzumirati sedam dana prije početka menstruacije, nastavlja se piti i za vrijeme menstruacije, sve do njenog završetka.

Čaj se pripravlja tako što se jedan do dva cvijeta nevena preliju s dva dcl kipuće vode. Čaj se može po želji zasladiti medom a potrebno je popiti dvije do tri čaše dnevno.

Neven za lice

Upotreba nevena za lice sastoji se od učinka čišćenja i vlaženja. Osim toga, biljka zateže kožu i uklanja bore. Takva maska ​​je popularna:

2 žličice suhih ljekovitih sirovina pomiješane su s istom količinom meda;
sipati čašu čiste vode i dobro promiješati;
inzistirajte pola sata i stavite pripremljenu kožu.
Kada se nanosi tjedno, maska ​​vidno omekšava lice i vraća elastičnost kože. Također pomaže prištićima nevena na licu.

Neven za kosu i vlasište

Za njegu kose, neven se koristi vrlo široko, ispiranja i maske su izrađene od cvijeća, nevena se dodaje u redovite šampone. Biljka njeguje korijen kose, a kovrče dodaje sjaj, čini ih mekšim i poslušnijim, uklanja krhkost i pomaže u borbi protiv peruti i suhe kože.

Najčešće kod kuće primjenjuju ove recepte:

ako je vlasište previše suho, kosa se tretira blagotvornim uljem biljnog cvijeća, utrljava se u korijen dlake dva puta tjedno 40 minuta prije pranja glave;
u prisutnosti peruti korisno je utrljati u kosu vlasišta mješavinom ljekovitog biljnog ulja, ulja čička i žumanjka, i učinkovito će hidratizirati epidermu i pomoći u uklanjanju pilinga;
Sredstvo za ispiranje, pripremljeno od izvarka ljekovite biljke s dodatkom soka od luka, koristi se za slabu kosu, uz redovitu uporabu, kosa postaje jaka i sjajna.
Neven za trepavice, kapke i obrve

Upotreba nevena je u tome što mogu dodati volumen trepavicama i dlačicama obrva, poboljšati osjetljivu kožu kapaka. Na primjer, možete koristiti sljedeće:

10 g suhog cvijeća pomiješanog s 1 čajnom žličicom ricinusovog ulja;
razrijediti s 100 ml vode;
Izmiješajte i rasporedite četvrtinu sata na obrvama i trepavicama, možete upotrijebiti staru, ali čistu četku ispod trupa.
Nakon nekoliko tjedana, učinak će postati vidljiv – trepavice i obrve će prestati ispadati, postaju deblje i sjajnije.

Svojstva ljekovite biljke toniraju kožu, ublažavaju oticanje i tamne krugove ispod očiju.

Neven za nokte

Blagotvorna svojstva biljke jačaju noktiju i učinkovito omekšavaju kožu oko njih.

Da bi se nokti ne smrvili i ljuštili, dovoljno je napraviti kupke za prste iz voska jednom u 3 dana.
Također, nokte se može liječiti mastima izrađenim od cvijeća i vazelina – šire se na noktima, a zatim pola sata omotati ruke s hranom ili staviti rukavice od lateksa.
Neven u kuhanju

Korisna biljka se koristi ne samo za liječenje, ona se dodaje raznim jelima i pićima za cjelokupno jačanje tijela.

Biljka se može naći u salatama i prilozima, kao začin u juhama.
Cvijet se dodaje umjesto zelenila ribljim i mesnim jelima, a biljka hrani daje izvorni okus.
Cvijeće se koristi u proizvodnji pikantnih umaka – biljka im daje zanimljiv miris i neobičnu aromu.
Kontraindikacije i nuspojave

Iako su biljni pripravci sigurniji, imaju i kontraindikacije. Lijekovi iz nevena ne mogu se koristiti u sljedećim uvjetima:

  • regularna bradikardija;
  • stalni niski tlak;
  • povijest alergijskih reakcija;
  • zatajenje srca;
  • trudnoća (nepoželjna uporaba);
  • individualna netolerancija noktiju.

Glavna nuspojava nakon primjene lijekova iz nevena je alergija različitog stupnja. Ona se manifestira crvenilom na koži gdje je lijek primijenjen. Možda razvoj svraba i trnci. Nakon uzimanja tinkture postoje i uobičajeni klinički simptomi alergija. Najopasniji su anafilaktički šok i angioedem. Kada koristite tinkturu za ispiranje ili pranje rana, mogu se pojaviti sljedeći simptomi:

gorak okus u ustima;
epigastrična bol;
žgaravica.

Facebook komentari

AKO IMAŠ DOMAĆI PROIZVOD

OBJAVI OGLAS!