Problemi sa varenjem, jedna od najčešćih bolesti savremenog društva, nerijetko su uzrok kombinacije stresa i neadekvatne ishrane. Mada ne postoje univerzalni savjeti, niti lijek koji bi mogao svima da pomogne, otkrivamo vam koji začini mogu da ublaži probleme i ubrzaju varenje…
Znamo koliko su začini bitni za ukus jela, a vremenom smo saznali da se tu ne završava njihova uloga. Neki, čak, imaju ljekovita svojstva, a poznato je i da određeni broj začina bitno utiče na ubrzanje metabolizma. U toj grupi su, prije svih, cimet, đumbir, ljute papričice, kim, biber…
Cimet
Često ga smatraju prirodnim sredstvom za mršavljenje, a antioksidansi iz cimeta smanjuju i nivo šećera u krvi i našu potrebu za ugljenim hidratima. Ako se potrudite da o njemu saznate nešto više, često ćete naići na preporuku da pomiješate kašiku meda sa pola kašike cimeta, a onda to prelijete čašom ključale vode. Polovina ovog napitka se pije tridesetak minuta prije doručka, a ostatak prije spavanja…
Đumbir
Odavno se udomaćio u našim kuhinjama, a podjednako dobro se uklapa i u slana i u slatka jela. Dragocjena je njegova sposobnost da čisti organizam od toksina, a djeluje i kao efikasan sagorijevač masnoće, pa samim tim i pomoćnik u mršavljenju. Budući da stvara osećaj sitosti, nećemo brojati minute do sljedećeg obroka.
I detoksikacija i ubrzanje metabolizma postiže se napitkom, koji se pravi tako što se u ključalu vodu doda manji, izrendan korijen đumbira i kuha pet minuta. Potom se procijedi i doda sok od jednog limuna i malo meda. Pije se čim se ohladi.
Ljuta papričica
Mehanizam je vrlo jednostavan – papričica sadrži kapsaicin, koji podiže temperaturu tijela i, samim tim, ubrzava sagorijevanje kalorija. Zanimljivo je da što je papričica manja – to je ljuća, a najljuće na svijetu ne narastu više od sedam centimetara. Dobro je znati da smanjuju glad, ali i da je tipičan lijek za mamurluk u Meksiku – tanjir čorbe pun ljutih papričica.
Kim
Kim, također, ubrzava metabolizam i smanjuje apetit, a snižava i procenat masti u organizmu i nivo lošeg holesterola.
Biber
Da smo hemičari znali bismo da li biber, zaista, ubrzava metabolizam za osam posto, kao što tvrde pojedini stručnjaci, ali sigurno je da njegov sastojak piperin djeluje podsticajno. Prednost je i što njegovo dejstvo traje i nekoliko sati poslije konzumiranja.
Izvor: www.radiosarajevo.ba
Foto: Depositphotos/ilustracija