Podignute gredice su korisne ali i neophodne u zasadima i usjevima iz više razloga.
Pokazalo se u prošlosti u našem kantonu (USK) kako su malinjaci koji nisu podizani na visokim gredicama, propadali zbog zbijenosti zemljišta, vlage u tlu a naposljetku i oboljevanja od strane fitopatogenih gljiva i bakterija poput Phytophtora rubri i sl.
Kada isplaniramo poljoprivrednu proizvodnju, obavimo analizu zemljišta parcele, izaberemo povoljnu ekspoziciju, smjer redova i ostalo, ostaje nam još pravilno formirati gredice prije sjetve ili sadnje poljoprivrednih kultura koje se gaje u ovakvim organiziranim redovima (humci, gredice...).
Nakon osnovne obrade zemljišta, rastreseno zemljište uhrpavamo organizovano u jedno uzvišenje više 30-50 cm u odnosu na nivo parcele. Malo zbijemo gredice i poravnamo ih na vrhu. Podrazumijeva se u gredicu da apliciramo preporučeno količinu gnojiva i zaštitnog sredstva (zemljišnog insekticida) te, ukoliko je preporuka, sredstva za korekciju pH vrijednosti.
- Odlijevanje viška vode iz gredica (sistem drenaže)
- Povoljno vodno-vazdušni režim tla
- Manja mogućnost naseljavanja fitopatogenih gljiva, bakterija i virusa
- Lakše organizirati agrotehničke i pomotehničke radove
- Lakše organizirati berbu
- Lakše organizirati aplikaciju zaštitnih sredstava
Prilikom održavanja međurednog prostora, teže je oštetiti kulture osnovnog usjeva.
U slučaju poplava i velike količine padavina kao 2014. godine, ne zadržava se vlaga u gredicama i odlijeva van gredica (jako bitno kao preventivna mehanička mjera zaštite protiv štetnih organizama).
U svakom slučaju preporučujemo formiranje gredica kod organiziranja poljoprivredne proizvodnje.
Hvala Vam na povjerenju.
S poštovanjem: Bekir Dolić, bacc.agr.
Partneri Farmer.ba i Lider Mikrokreditna fondacija
BESPLATNA RUBRIKA - PITAJ AGRONOMA